YERİNDE FİZİK TEDAVİ HİZMETİ

Görevimiz; hasarlı dokuyu iyileştirmek, günlük yaşam aktivitelerinde performansı üst düzeyde tutmaktır.

Meslek hastalığının oluşmasında çalışma ortamı ve çalışma şekli gibi önemli faktörler rol oynar. Ortaya çıkış nedeni ise karmaşık bir yapıya sahiptir.

Meslek Hastalığının Oluşmasına Neden Olan Faktörler
  • Kötü duruş bozuklukları ve hareketler
  • İş sırasında kaslara binen aşırı yük
  • Hareket sırasında aşırı kuvvet sarf etme
  • Ergonomik yetersizliği olan alet kullanma
  • İşin hızı, süresi ve tekrarlama özelliği
  • Psikososyal sorunlar
Karpal Tünel Sendromu

Bileği aşırı zorlayıcı ve tekrarlayıcı hareketler yapmak, eklem iltihaplanması gibi bazı hastalıklar el bileğinde yer alan karpal tüneldeki basıncın artmasına ve sinirin sıkışmasına yol açabilir. Bu rahatsızlık; “karpal tünel sendromu (bilekte sinir sıkışması)” olarak adlandırılmaktadır.

Tenisçi Dirseği

El ve el bileğinin, el sırtına doğru kaldıran hareketlerin, tutulan malzemenin aşırı sıkılması, sıkma ile birlikte döndürme hareketlerini tekrarlayan ve aşırı uygulanması sonrası kas spazmına neden olan bir ağrıdır.

Disk Hernisi

Uygun ve doğru olmayan duruş ve hareketlerin gün içerisinde defalarca yapılması sonucu kas iskelet sistemimizde aksaklıklar ortaya çıkar. Bu aksaklıklarda omurların dizilimine etki eder ve omurilik sinirinin sıkışmasına yol açabilir. Bu rahatsızlık; “disk hernisi” olarak adlandırılır.

Boyun ve Omuz Ağrıları

Kötü duruş bozuklukları, tekrarlayıcı hareketler, çalışırken harcanan kuvvet, titreşime ve soğuğa maruz kalma, masa başı çalışma pozisyonunda dirseğin uzun süre yüksekte kalması ya da bilgisayar başında uzun süre sabit pozisyonda kalmak, çalışma esnasında telefonu boyun ve omuz arasında tutarak konuşmak, ellerin uzun süreli avuç içleri aşağı yönde tutulması omuz ve kol ağrısına neden olur.

Menisküs

Menisküs yırtıkları sosyal medyadan da bilindiği gibi sadece sportif yaralanmalarda olmaz. Uzun süre eğilerek temizlik yapan ev hanımlarında ve ayakta kalınan mesleklerde görülme riski yüksektir. Uzun süre ayakta durulduğunda dönme hareketlerinde yüksek risk sebebidir.

Ergoterapi, anlamlı ve amaçlı aktivitelerle sağlığı ve refahı geliştiren kişi merkezli bir sağlık mesleğidir. Ergoterapinin temel amacı kişilerin günlük yaşam aktivitelerine katılımını sağlamaktır.

Memnuniyetiniz bizim için önemli...

Back to Top